Služby

Jak jsou na tom vaše zásuvky v bytě

Hliníkové vodiče

V některých bytech se stále ještě můžeme setkat s hliníkovými vodiči. Ve světelných okruzích bývají vodiče neporušené, a pokud je stále v dobrém stavu izolační vrstva, nebývá důvod zde provádět významné zásahy. Horší situace však bývá u okruhů zásuvkových, kde dochází k většímu odběru elektřiny, a kde jsou kabely mnohdy přetížené. Právě zde může dojít ke zkratu a ke vzniku požáru, a to zejména tehdy, jsou-li kvůli vysoké tepelné roztažnosti hliníku povolené kontakty na svorkách. Revize elektroinstalace v Praze by vás na tato úskalí starého hliníkového vedení měla upozornit.

napařovací žehlička

Přetížené zásuvkové okruhy

Světelný okruh bývá zatěžován poměrně nízkým příkonem svítidel, což platí zejména tam, kde jsou již ve svítidlech instalované moderní světelné zdroje v podobě LED diod. Takže například tam, kde kdysi býval v obýváku šestiramenný lustr s šedesátiwattovými wolframovými žárovkami, je nyní moderní svítidlo se dvěma žárovkami, které poskytnou téměř shodný světelný tok, ale s nižším příkonem, např. pouhých 30 W.

prodlužovací šňůra

V zásuvkových okruzích to však bývá spíše naopak. Dnes je běžným zvykem zapojit do jedné zásuvky kávovar, toustovač, topinkovač, varnou konvici, chladničku, žehličku a pračku, a nemůžete se pak divit, že jsou vodiče přetížené, a že tu může dojít k nějakým problémům.

Prodlužovací šňůry

Velkým problémem současné doby jsou prodlužovací šňůry. Svádí k tomu zapojit do nich neomezené množství spotřebičů, ale to není jediné úskalí tohoto řešení. Šňůry totiž taháme po zemi mnohdy nevhodným způsobem a někdy i nebezpečným. Kupříkladu položíme vodič za psacím stolem na podlahu, a skřípneme jej nohou stolu mezi stůl a omítku. Šňůra se při občasném pohybu poškodí, obnaží se izolace a může to pak znamenat obrovské nebezpečí. Třeba tehdy, budeme-li pod stolem bosýma nohama ohmatávat podlahu a setkáme se tu s poškozenou šňůrou.

Podobné příspěvky