Bydlení

Vánoční úklid bez stresu

Jedním z prvních kroků, které bychom měli učinit v rámci vánočního úklidu je uvaření si dobrého čaje nebo kávy a sednutí si nad kusem papíru, na který si napíšete všechny činnosti, které je potřeba do Vánoc udělat.
Pak si znovu seznam kriticky prohlídněte a alespoň 20% činností vyškrtejte nebo zjednodušte. Důvodů se dá najít mnoho, třeba čištění matrací je vhodnější provádět na jaře, kdy si můžete otevřít okno pro unikání prachu nebo mytí oken je vhodnější provádět za teplého počasí, tedy v září nebo říjnu.
Úklid bez stresu
Pokud opravdu chcete čistit matrace, je vhodné najít rychlejší alternativu. Můžete je posypat jedlou sodou smíchanou s několika kapkami esenciálního oleje, zapracovat kartáčem a následně vyluxovat. Stejně tak okna, můžete umýt jen skla a rámy nechat na jaro.
Zároveň jsou však činnosti, které by se rozhodně neměly vynechat, a to utření prachu ze skříní anebo pořádné vydrhnutí koupelny, záchodu a rozhodně pračky. Je překvapující kolik zákoutí v domácnosti se schovává během celého roku, kam běžně nedosáhneme.

Jak tedy na to?

U každé činnosti lze najít vhodnou alternativu nebo zapojit člena domácnosti. I malé děti již zvládnout menší úkoly a zároveň pochopí, že je potřeba o domácnost pečovat. Rozhodně jim můžete svěřit umytí nábytku zvenku nebo roztřídění vlastního prádla a hraček na oblíbené a neoblíbené. Tímto se vám uvolní i místo pro nové hračky, které se pod stromečkem určitě objeví.
fialky a houbička
Nezapomeňte, že přehnaným uklízením ubližujete svému zdraví, jelikož v období jako je zima, se má spíše odpočívat a zároveň, pokud se budete stresovat, že nemáte na Štědrý den uklizeno jako ze škatulky, tak zkazíte náladu nejen sobě, ale i ostatním členům domácnosti. Důležité je odpočívat a nezapomenout, že jakákoliv uklízecí činnost se dá udělat i během jiné části roku.
Sice už je pozdě si říkat, že jsme něco měli udělat v létě, ale můžeme si dát závazek, třeba jako novoroční předsevzetí, že příští rok se budeme sice každý měsíc věnovat jedné činnosti, ale za to v období adventu budeme mít klid a čas věnovat se rodině a hlavně taky sobě.

Podobné příspěvky