Nezařazené

Guarana

Guaranu neboli paulinii nápojnou zatím mnoho lidí nezná. Jedná se totiž o objev 21. století, který však již dlouhou dobu skryt nebude. Skvělé účinky této rostliny ji totiž zařadily mezi ty s označením super. Pojďme se s ní tedy seznámit, určitě nebudete litovat.

Guarana je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, zejména z oblastí kolem Brazílie, Venezuely, Kolumbie a Ekvádoru. Dnes ji ale již najdeme i v dalších tropických částí Ameriky a Afriky nebo také v Turecku. Ve své domovině je známá pod názvy Waranna, wanna či brazilské kakao a jedná se o popínavou rostlinu dorůstající délky až 12 metrů. Její stonek je velmi tenký s jemným žebrováním, zelené listy oválného tvaru se seskupují po 3 až 5. Květy jsou podobné hroznu, mají žlutou až světle zelenou barvu a po odkvětu dozrávají v typicky červené bobule s bílou dužinou a semínkem uvnitř.

U nás se s čerstvou formou plodů bohužel zatím nesetkáme, takže musíme zatím spoléhat na tu v podobě potravinových doplňků. Například guarana tablety se konzumují třikrát denně, což zajistí blahodárné účinky. A které to jsou?

view-539526_960_720

Patří sem především pomoc v boji se stresem, únavou a vyčerpáním, protože guarana je účinná při stimulaci psychické činnosti, podporuje koncentraci a posiluje energii. Kromě psychické činnosti tedy zvyšuje i tu fyzickou. Jedná se proto o čistě přírodní (a tedy povolený) doping, který oceňují zejména sportovci a studenti. Tyto účinky zajišťuje obsah kofeinu, teobrominu a teofylinu v rostlině a díky pozvolnému uvolňování přetrvávají po dobu až 8 hodin (zde ale záleží na pohlaví, věku, metabolismu a aktivitě).

person-984124_960_720

Dále pomáhá čistit tělo od volných radiálů, pomáhá čistit krev, čímž zmírňuje projevy stárnutí. Také eliminuje nejen deprese, ale současně stavy úzkostné či migrenózní. Prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému, léčí horečky, křeče a bolesti při menstruaci, u mužů působí jako afrodiziakum a pomáhá s poruchami erekce. Má i protizánětlivé účinky.

Rostlinu nelze užívat dlouhodobě, po 4 týdnech je třeba si dát měsíc pauzu z důvodu vzniku rezistence (tělo si zvykne na obsažené látky a přestane na ně reagovat). Vyhnout by se jí měli také těhotné a kojící ženy, lidé s chorobou ledvin, srdce, nízkým tlakem a děti do 15 let.

Podobné příspěvky