Ekonomika

Nejsou peníze jako peníze

Když se podíváme na peníze, nemusíme vždy vidět jenom nástroj, za který si lze někde něco koupit, čímž jsou tyto dokonalé. Lze za nimi vidět i něco, co má bohužel k dokonalosti hodně daleko. A když se nad tím opravdu dobře zamyslíme, můžeme třeba také dospět k závěru, že peníze nejsou něco, o co by lidé měli enormně stát. A že by bylo nejlepší peníze ignorovat a zrušit. Jenom kdyby tak za ně byla nějaká lepší náhrada, která ale bohužel neexistuje. A tak se musíme s penězi zas a znovu spokojovat a smiřovat se s jejich chybami.

Že vám peníze připadají dokonalé a nevidíte na nich snad ani tu sebemenší chybičku? Pak jste bohužel buď příliš optimističtí, nebo naprosto slepí. Protože peníze těch nedokonalostí mají!

symboly měn

Zmiňme si třeba jenom pár z nich.

Co třeba už jenom ta jejich hodnota? Vždyť ony vlastně vůbec žádnou nemají. To, že je lze vyměnit za něco jiného, důležitého, spočívá jenom v tom, že se jim věří. A slepá důvěra se tu nevyplácí. Protože jak dlouho byly třeba v polistopadové době hodně drahé americké dolary! A pak se ukázalo, že jde jen o nafouklou bublinu a tyto se propadly ve srovnání s jinými měnami na polovinu jejich kurzu a na té jsou víceméně dodnes. Nebo si vezměme dolary zimbabwské. Ty měly svou hodnotu, ale po rádoby ekonomických reformách v oné zemi musely být dokonce zrušeny, jak malá byla nakonec jejich síla. Pokud šlo o nějaké síle vůbec mluvit.

německé marky

Nebo si zmiňme jejich konvertibilitu. Kolika z měn se natolik nevěří, že si je člověk dokonce nevymění v žádné jiné zemi než v té, v níž obíhají! A někdy ani to ne. I to jsme zažili měrou vrchovatou za vlády KSČ a dodnes se s tím naše měna nevyrovnala a v cizině s ní toho moc nepořídíme, pokud vůbec.

Zkrátka a dobře je to s penězi vlastně všelijaké. Peníze mají různé hodnoty https://www.hypotekybezregistru.cz/penize-maji-ruzne-hodnoty/, a to hlavně podle toho, jak se jim věří. A jak se dají využít. A lehce se mohou změnit v hodně nekvalitní toaletní papír.

Podobné příspěvky